^Nahoru

telefonní spojení:
(omlouvání dětí)

ředitelka MŠ:
(neslouží k omlouvání dětí)

Akce MŠ

březen 2024

usti logo 150x75

Březen 2021-1

Ahoj, děti!
   Příroda se po zimě pomalu probouzí, ale jarní počasí bývá ještě velmi nestálé. Chvilku prší, chvilku na nás vykoukne sluníčko a někdy na zem spadne pár sněhových vloček. To zima svádí boj s jarem, ale nebojte se, jaro brzy určitě vyhraje.
Pátou neděli před Velikonocemi nazýváme podle lidové tradice „Smrtnou“. A protože se na jaro všichni moc těšíme, se zimou se rozloučíme.

j
Téma: LOUČENÍ SE ZIMOU

Co všechno budeme procvičovat:
  • rozvíjet pohybové dovednosti v oblasti hrubé i jemné motoriky
  • osvojit si věku přiměřené praktické dovednosti
  • rozvíjet řečové schopnosti a jazykové dovednosti
  • rozvíjet tvořivost, fantazii
  • rozvíjet pozitivní city ve vztahu k sobě – získat sebevědomí, sebedůvěru
  • osvojovat si poznatky o světě, o zvycích a tradicích
  • správný úchop tužky, úměrný tlak na tužku

Nejdříve se pěkně protáhneme:

Haló, všichni vstávejte (voláme, ruce u pusy)!
jaro opět vítejte (máváme).
Celou zimu jste jen spali (ruce pod hlavou, spíme)
protáhněte svoje svaly (cvičíme nad hlavou rukama).
Raz a dva a levá, pravá (pochodujeme)
rozcvička je vždycky zdravá (upažujeme).
Tak už všichni vstávejte (voláme)jaro opět vítejte (máváme).
br
Pěkně jsme se protáhly a můžeme se pustit do práce!

Vyrobíme si „MORANU“ - Vy nevíte, kdo to je?
Morana je žena, která na počátku zimy uspí celou přírodu – stromy, rostliny, zvířátka. Když zima pomalu končí, převezme vládu místo zimy JARO. Aby mohlo nastat JARO, musíme vyhnat Moranu tak, že jí hodíme do vody – třeba do řeky Labe!
A vy si můžete takovou Moranu s maminkou, nebo tatínkem vyrobit (viz. příloha příklad)

Výroba Morany:
Nejdříve vyrobíme hlavu Morany – vystřihneme hlavu z celé čtvrtky A4, nebo vyplníme papírovými ubrousky maminčinu punčochu, vytvarujeme kulatou hlavu a zavážeme. Na hlavu nakreslíme nebo nalepíme oči, nos, pusu, vlasy (třeba z nastříhaných proužků novin, z ubrousků, z vlny atd.). Hlavu přivážeme k rovnému klacku. Moraně ještě chybí šaty. Šaty přivážeme opět provázkem pod hlavu ke klacku. Šaty vyrobíme z obdélníku 40 x 30 cm z látky, papíru, novin, zkrátka co máte doma. Šaty můžeme vyzdobit opět nalepenými kousky barevného papíru, látky, šňůrky, knoflíky... A Morana je hotová. Kdo chce, může jí také navléknout korále. Třeba z těstovin – rourky. A nyní přišel ten pravý čas! Moranu jdeme utopit. Ale jen s rodiči – třeba do řeky Labe.
Moranu doprovázíme básničkou:
Zimo, zimo, táhni pryč,nebo na tě vezmu bič!
Odtáhnu tě za pačesy, za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek, svleču zimní kabátek.

• Kdo nemá chuť si Moranu vyrobit, může si ji vykreslit, nebo nakreslit sám. Nezapomeňte, co všechno musí být na obličeji – oči, nos... (omalovánky - viz. příloha Morana 1., Morana 2.)
  • Morana už plave ve vodě. My necháme prstíky odpočívat a procvičíme si náš jazýček s „POHÁDKOU O JAZÝČKU“ (v příloze „Pohádka o jazýčku“)
  • Jazýček jsme procvičili? Tak si ještě prohlédneme obrázek s Moranami a zkusíme najít 6 rozdílů mezi dvěma obrázky (v příloze „Morana, zrakové vnímání“). Pečlivě se dívejte a pokud najdete rozdíl, zkuste slovíčko vytleskat, určit počet slabik nebo hlásku na začátku slova (starší děti).
  • Předškoláci, kteří zvládnou spojit číslice od 1 do 19 mají možnost si to vyzkoušet na obrázku v příloze „dokresli“.

A je to! Zima už je skoro pryč!
Zamáváme Moraně, která právě odplouvá!
jaro

PRACOVNÍ LISTY

Morana 1. Morana 2.  Pohádka "O jazýčku"
 acrobat  acrobat  acrobat